Typy pokryć dachowych

Data dodania: 31.07.2017


Tworząc projekt architektoniczny domu jednorodzinnego architekt bierze pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich są materiały, z jakich powstanie cała konstrukcja. Bardzo ważnym elementem każdego budynku jest solidny dach. Dlatego podpowiadamy, jakie typy pokryć dachowych możemy spotkać na rynku oraz przybliżliżamy ich charakterystykę.
Pierwszym, a także najstarszym typem pokrycia dachowego jest dachówka ceramiczna. Małe rozmiary dachówki umożliwiają położenie jej nawet na najbardziej skomplikowanych konstrukcjach i jednocześnie obniżyć koszt samych materiałów. Dzieje się tak dlatego, że podczas dopasowywania pokrycia, ilość produkowanych odpadów jest o wiele niższa niż w przypadku blachy. Dodatkową zaletą jest bardzo małe prawdopodobieństwo  zerwania dachu, przykładowo w miejscach o większym natężeniu wiatru i częstszym występowaniu nawałnic. Dachówka ceramiczna to również gwarancja trwałości. W procesie projektowania należy obowiązkowo uwzględnić ponadprzeciętny ciężar dachówki oraz jej cenę, która może przekroczyć koszty blachy, szczególnie jeśli pracujemy nam prostym projektem dachu. Kolejnyn typem pokrycia są dachówki cementowe. Charakteryzuje je spore podobieństwo do odmiany ceramicznej, w związku z tym łatwo jest je pomylić. Różni je jedynie materiał wykonania, poza tym dzielą zarówno takie same zalety, jak i wady.

projektowanie stron poznań 

Alternatywą dla dachówek, a także trzecim typem pokrycia dachu są blachy. Mogą być standardowo płaskie lub indywidualnie wyprofilowane. Odpowiednia obróbka materiału pomaga stworzyć wytłoczenia, które wyglądem będą przypominać dachówkę. Blachy są sprzedawane w arkuszach dużych rozmiarów, co ułatwia i przyśpiesza montaż pokrycia w przypadku dachów o prostej budowie. Tymsamym są tudne w obróbce oraz instalacji w przypadku dachów o strukturze skomplikowanej. Wtedy musimy poświęcić dodatkowy czas na obróbkę blacharską, podczas której powstaje duża ilość odpadów. Największą zaletą blachy jako pokrycia dachowego jest jej niska cena oraz niewielka waga, co pozwala zaoszczędzić na fundamentach czy więźbie dachowej.

pozycjonowanie stron

Te trzy rozwiązania stanowią najbardziej popularne typy pokryć dachowych. Zarówno dachówkę ceraminczną, cementową, jak i blachę można stosować jedynie w ściśle określonych warunkach. W związku z tym warto zadbać o opiekę doświadczonego architekta w czasie budowy domu lub zespołu specjalistów z TLS Developer, jeśli jesteśmy zainteresowani budową domu z deweloperem.

Domy Kołobrzeg