Jakie domy kupują Polacy?

Data dodania: 30.08.2016


Budowa lub zakup nieruchomości to ogromna inwestycja, dlatego cały proces podejmowania decyzji odnośnie potencjalnej transakcji wymaga odpowiednio dużo czasu, aby rozważyć wszelkie problematyczne kwestie. Statystyczny Polak marzy o niewielkim domu poza miastem, ale z dostępem do niezbędnej infrastruktury. Czym jeszcze kierujemy się przy zakupie domu? 

Na co zwracamy uwagę

Jeden z najnowszych opublikowanych raportów wykonał w 2015 roku na zlecenie OTO Dom ośrodek badania opinii publicznej TNS. Z danych wynika między innymi, że wśród kryteriów poszukiwania nieruchomości najważniejsza jest cena – wskazało na nią aż 68% badanych. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na decyzję o zakupie domu jest jego lokalizacja (55%). Jak pokazuje doświadczenie firmy TLS Developer,, od kilku lat utrzymuje się w tej kwestii trend przeprowadzki na obrzeżach dużych ośrodków miejskich, dzięki czemu mieszkańcy mają zarówno łatwy dostęp do centrum, jak i mogą zasmakować uroków życia poza terenami miejskimi.

Inwestorzy zwracają także uwagę na powierzchnię domu (34%) oraz liczbę pokoi (33) do dyspozycji. Ale kolejny czynnik nawiązuje do wspomnianej tendencji poszukiwania domów poza miastem – chodzi o dogodną komunikację i transport (22%). Na decyzję o zakupie domu mogą też wpływać takie informacje jak pochodzenie nieruchomości (22%), a więc czy jest to dom nowy, z pierwotnego rynku nieruchomości, czy wcześniej zamieszkały lokal z rynku wtórnego. Na dalszych miejscach znalazły się też takie kwestie jak rozkład pomieszczeń czy opinia o deweloperze lub całej inwestycji.

dom-deweloper-tls-szczecin

źródło: TLS Developer

Dom idealny

Badaniem preferencji Polaków względem budowanych domów zajął się też portal Oferteo. Według przedstawionych wyników największą popularnością cieszą się domy o powierzchni od 126 do 150 m2 (29% badanych), ale niewiele mniejsze zainteresowanie wiąże się z domami o nieco mniejszej powierzchni od 101 do 125 m2 (21%).

Polacy doceniają energooszczędną wartość i niższe koszty eksploatacji parterowych domów z poddaszem użytkowym, które należą do najbardziej popularnych typów konstrukcji (niemal 70% respondentów).

A gdzie najchętniej powstają nowe domy Polaków? Większość zainteresowanych realizuje inwestycję na terenach wiejskich (57%) lub w mniejszych miastach (14%).

Budowa domu

Niezależnie od wyboru lokalizacji, rodzaju konstrukcji czy powierzchni domu, mając stabilizację finansową i planując tak poważną inwestycję warto skorzystać z usług fachowców z dziedziny architektury i budownictwa. TLS Developer na podstawie zawartej umowy zajmuje się kompleksowo procesem budowy domu – zarówno od strony formalnej, jak i budowlanej, oferując nowoczesne domy dopasowane do potrzeb klienta.


Polecamy też: oferty pracy Bydgoszcz – aktualne ogłoszenia od sprawdzonych pracodawców