Budowa domu – koszt

Data dodania: 25.01.2018


Trudno oszacować jednoznacznie ile będzie kosztować budowa domu. Na ostateczną cenę takiej inwestycji wpływa ogrom czynników: od lokalizacji i wymiarów działki budowlanej, przez projekt architektoniczny, koszty związane z pracą podwykonawców, zakup materiałów, aż po wiele innych kwestii. Dlatego niektórzy inwestorzy decydują się na budowę tak zwanym systemem gospodarczym. Jak lepiej budować dom, które rozwiązanie jest bardziej korzystne: deweloper czy metoda gospodarcza?

Katamarany zatoka puck komfortowe apartamenty nad morzem

Jeśli przyszły właściciel nieruchomości decyduje się na podpisanie umowy z deweloperem wiąże się to na pewno z dużo większym komfortem w trakcie całego procesu, jakim jest budowa domu. Na podstawie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, czyli tak zwanej ustawie deweloperskiej, deweloper przejmuje na siebie całość zadań związanych z doprowadzeniem do realizacji inwestycji.

Projektowanie domów Szczecin

Do obowiązków dewelopera należy między innymi dopełnienie wszelkich wymagań formalnych, zaczynając chociażby od złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Podczas prac budowlanych to deweloper musi zadbać o odpowiednie warunki robót, wykonanie wszelkich prac zgodnie ze standardami wynikającymi z norm prawnych i technicznych, a także trzymać się ustalonego w umowie harmonogramu. W praktyce klient uczestniczy w procesie projektowym, kiedy może wpływać na ostateczny kształt koncepcji architektonicznej domu.

Oczywiście za te udogodnienia i niewątpliwą wygodę trzeba zapłacić nieco więcej niż w przypadku budowy domu we własnym zakresie. Przy czym warto pamiętać, że nie zawsze różnica ta jest tak duża, jak można by się spodziewać. Deweloper w trakcie realizacji inwestycji współpracuje z dobrze znanymi podwykonawcami, dzięki czemu może zazwyczaj liczyć na niższe koszty takich prac w porównaniu do tego, ile zapłaciłby inwestor szukający ekipy budowlanej we własnym zakresie.

Alternatywą dla współpracy z deweloperem jest budowa domu tak zwanym systemem gospodarczym. Opiera się ona na dużej samodzielności inwestora, który we własnym zakresie angażuje ekipę budowlaną i innych podwykonawców. Bez odpowiedniej wiedzy nie jest to jednak najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Metoda budowy domu na własną rękę jest zdecydowanie w większym stopniu obciążona ryzykiem, ponieważ za całość procesu realizacji inwestycji odpowiada osoba bez doświadczenia budowlanego. Teoretycznie jednak powinna się ona wiązać z ostatecznymi niższymi kosztami, bywa tak, że w wyniku szukania oszczędności w nieodpowiednich miejscach niedoświadczony inwestor przyczynia się do wzrostu ceny budowy domu. Jeżeli na przykład wybór padnie na tańsze, a co za tym idzie gorsze jakościowo odpowiedniki materiałów budowlanych może się to zemścić – w najlepszym przypadku w gorszej termoizolacji i wyższych rachunkach, a w najgorszym nawet w konieczności poprawek na budowie.

Budowa domów Szczecin

Czy warto kupić apartament nad morzem?

Czy apartament nad morzem będzie dobrą inwestycją funduszy?