Budowa domu czy zakup mieszkania?

Data dodania: 30.08.2016


Planując wyprowadzkę na swoje można rozważać wiele opcji, jednak najczęściej zastanawiamy się nad tym czy szukać mieszkania na sprzedaż, czy może lepiej zabrać się za budowę własnego domu. Zalet i wad każdego z tych rozwiązań nie brakuje, a zatem co warto wziąć pod uwagę odpowiadając sobie na pytanie: kupić mieszkanie czy zbudować dom?

Cena

Według badania, jakie na zlecenie OTO Dom przeprowadziła pracownia budowlana TNS podstawowym kryterium, jakie inwestor bierze pod uwagę podejmując decyzję o zakupie nieruchomości jest cena – aż 68% badanych wskazało właśnie na kwestie finansowe jako kluczowy czynnik decyzyjny.

Różnice w cenie wynikają zarówno z wielkości danej nieruchomości, jak i jej lokalizacji czy standardu wykończenia. Oczywiście ceny różnią się także w zależności od regionu kraju – przyjmuje się jednak, że niewielki dom za miastem zazwyczaj jest tańszy niż mieszkanie w centrum miasta.

Lokalizacja

Zaraz po cenie największy wpływ na decyzje związane z zakupem nieruchomości ma właśnie lokalizacja (wskazało na nią 55% respondentów). W przypadku budowy domu inwestor musi zapoznać się z miejskimi planami zagospodarowania przestrzennego i dobrać odpowiedni projekt, który pozwala na realizację na wybranym terenie. Kupno domu w pobliżu ośrodków miejskich jest rzadko kiedy możliwe z uwagi na ograniczenia jeśli chodzi o teren do zabudowy, dlatego centra miast najczęściej pozwalają na zakup mieszkań z rynku wtórnego.

Powierzchnia użytkowa

Kolejna kwestia, która wpływa na decyzje o wyborze domu lub mieszkania to powierzchnia nieruchomości (34%) oraz, co za tym idzie ilość pokoi (33%) i rozkład pomieszczeń (22%). Wybierając nieruchomość warto pomyśleć nie tylko o aktualnych potrzebach, ale także o tym, jak w niedalekiej przyszłości potoczy się życie właściciela domu czy mieszkania. Jeśli myślimy o powiększeniu rodziny trzeba wziąć pod uwagę to gdzie będzie można wygospodarować miejsce na pokój dziecięcy, czy powierzchnia domu lub mieszkania w ogóle na to pozwala oraz czy będzie to rozwiązanie komfortowe.

Inwestycja na lata czy na chwilę

Rozważając budowę domu lub zakup mieszkania warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i plany na przyszłość. Budowa dużego, wielopokoleniowego domu w sytuacji, gdy inwestorzy nie zamierzają mieć dużej rodziny, albo już odchowali swoje pociechy wydaje się mało logicznym posunięciem. Z drugiej strony wybór niewielkiego mieszkania w samym centrum aglomeracji miejskiej nie zadowoli kogoś, komu zależy na spokojnej, otwartej przestrzeni do życia  – nieważne jak niskie koszty generowałaby taka transakcja.

Dodatkowo, na co zwraca uwagę firma TLS Developer, niezależnie od tego czy inwestor zajmuje się budową nieruchomości w systemie gospodarczym (czyli na własną rękę, kiedy przejmuje obowiązki związane z organizacją budowy) czy zlecił wykonanie takiego zadania profesjonalnej firmie, wiąże się to z większym przywiązaniem emocjonalnym do nowo powstającego domu.


Budowa domów w Szczecinie: www.tlsdeveloper.pl